Termin wystawy:
12. Grudzień 2008 - 19:00 - 31. Grudzień 2008 - 19:00
Otwarcie wystawy 12 grudnia o godz. 19:00 w Galerii 2 Światy. Wystawa potrwa do 31 grudnia.
Prezentacja obejmuje biżuterię świąteczną i karnawałową oraz stroje z unikatowej kolekcji Barbary Satalino. Jest to amerykańska vintage costume jewelry. Poszczególne przedmioty datują się od początku XX wieku do lat 70. XX wieku. Podczas otwarcia wszyscy obecni Goście będą mogli wziąć udział w losowaniu nagrody: świątecznej broszki.
Barbara Satalino, Świąteczne broszki.
Jako sprzedawca i kolekcjoner starej sztucznej biżuterii cenię także świąteczne skarby. Przez lata uzbierałam dużą ilość choinek, dzwoneczków, wieńców, Mikołajów, aniołków i skarpet na prezenty. Od czasu do czasu znajduję jakiś nowy okaz, który zachwyca mnie siłą wyrazu i wyobraźnią projektanta. Ich talent nie ma granic. Odkrycie tego jedynego ?brakującego? przedmiotu jest zawsze nie lada wyzwaniem dla kolekcjonera. Spotkałam kolekcjonerów, których gorąca pasja zaowocowała nadzwyczajnym zbiorem setek bożonarodzeniowych choinek rozmaitego rodzaju i kształtu. W wielu książkach poświęconych sztucznej biżuterii świąteczne broszki wymieniane są jako ważne kolekcjonerskie przedmioty. Najbardziej popularnym motywem, tak wśród projektantów, jak i kolekcjonerów jest choinka. Pojawia się w wielu odmianach, kształtach i wymiarach z przezroczystymi i kolorowymi kamieniami, ozdobiona emalią lub dzwoniącymi ornamentami.
Świąteczne broszki pojawiły się w latach 40. i stały się popularne w latach 50. Eisenberg, Weiss, Hobe, Art, Coro, Benedickt i Hollycraft należą do tych projektantów, których wyroby posiadają dziś niezwykłą wartością kolekcjonerską. Wiele z tych firm już nie funkcjonuje, stąd ich wyroby są trudniejsze do znalezienia i osiągają wyższe ceny. Wiele broszek zostało sprzedanych bez wytłaczanej sygnatury, tylko z metką czy etykietką, którą zazwyczaj wyrzucano, czyniąc tym samym niemożliwym zidentyfikowanie projektanta.
Datowanie broszek może być nie lada wyzwaniem ale jest parę wiarygodnych metod określania ich przybliżonego wieku, między innymi na podstawie szczegółu wyglądu i stylu, typu zapięcia, sprzączki. Dobrym źródłem informacji są też książki, które mogą być przewodnikiem dla kolekcjonera w datowaniu i określaniu wartości. Stan zachowania, wiek broszki, jej niepowtarzalność i wzór są bardzo ważnymi czynnikami, które mogą podnieść jej wartość. Połamane, porysowane lub zniszczone broszki należy wyrzucić, jakkolwiek jednak brakujące kamienie przeważnie mogą być uzupełnione.
Hollycraft należy do tych nielicznych, którzy datowali i sygnowali swoją biżuterię. Eisenberg, Gerry's i J.J. to firmy, które funkcjonują do dzisiaj. Eisenberg jest obecnie niezwykle cenionym przez kolekcjonerów projektantem. Jego pierwsze świąteczne brosze nie posiadały wytłaczanej sygnatury tylko dołączane metki, przez co trudno jest określić ich autentyczność. Wczesne bożonarodzeniowe broszki Eisenberga sygnowane były wygrawerowaną literą 'E', następnie 'Eisenberg', obecnie zaś 'Eisenberg Ice'. Eisenberg prowadzi swoją firmę z sukcesem od 1914 roku. Obecnie firmą zarządza Karl Eisenberg, wnuk pierwszego właściciela Jonasa Eisenberga.
Odpowiednie utrzymanie i przechowywanie jest w przypadku biżuterii bardzo ważne, gdyż zabezpiecza ją przed zniszczeniem. Broszki można trzymać w osobnych opakowaniach, plastikowych torebkach lub w wyściełanym pudełku. Świąteczna biżuteria może być pokazywane w zacienionym pudełku w ciekawej aranżacji lub przypięte do poduszeczek i prezentowane w jakimś widocznym miejscu. Dobrym pomysłem będzie również udekorowanie szczytu małej choinki takim świątecznym cacuszkiem, niczym wisienką na torcie. Broszki można nosić na klapie marynarki czy płaszcza - w grupie dla większego efektu. Wieczorna torebka czy kapelusz ozdobione urokliwym ornamentem zawsze będzie przedmiotem podziwu. Potrzeba tylko trochę wyobraźni dla określenia własnego indywidualnego smaku. Świąteczny prezent udekorowany broszką to kolejny sposób by Święta stały się radosne a obdarowany być może dzięki temu rozpocznie własną przygodę z kolekcjonowaniem bożonarodzeniowych broszek.